1899. május 3-án alakult meg a rekordbajnok Ferencvárosi TC, amelynek a történetét relikviáink segítségével mutatjuk be.
A klub alakuló közgyűlése a Ferencvárosi Polgári Kör dísztermében volt, itt fogadták el az alapszabályt és a klub jelmondatát: Erkölcs, Erő, Egyetértés. Színeiket a nemzeti színek közül akarták választani, s mivel a korábban létrejött BTC már lefoglalta a piros-fehér színeket, a zöld-fehér mellett döntöttek. A klub első elnökének Springer Ferencet választották meg.
1964-es ferencvárosi NB I-es aranyérem. (Fotó: Puskás Intézet)
Az FTC az első bajnoki címét labdarúgásban 1903-ban nyerte, az egyesület napjainkig összesen 33 alkalommal volt magyar bajnok, ezzel rekordernek számít. A zöld-fehér csapat a mostani szezonban négy fordulóval a vége előtt kilenc ponttal vezeti a bajnokságot a második Kecskemét előtt.
Deák Ferenc FTC-s zászlója az 1947. szeptember 28-i MATEOSZ MSE – FTC bajnoki mérkőzésről, amelyet Deák góljával 1–0-ra nyert meg a Fradi. (Fotó: Puskás Intézet/Deák-hagyaték)
A Fradi első Magyar Kupa győzelme 1913-ban volt, azóta 24 kupasikerrel büszkélkedhet a klub. Ez szintén rekordnak számít. Az FTC a már megszűnt magyar szuperkupát 6-szor, az eltörölt magyar ligakupát pedig 2-szer hódította el.
Az 1970. szeptember 15-i Liverpool – FTC 1–0 Vásárvárosok-kupája-mérkőzés programfüzete. (Fotó: Puskás Intézet)
A Ferencváros büszélkedhet hazánk egyetlen nemzetközi kupasikerével klubszinten – nem számítva a Közép-európai Kupát. A csapat 1965. június 23-án Fenyvesi Máté góljával 1–0-ra verte az olasz Juventust a Vásárvárosok kupája-döntőben. Az együttes 1975-ben pedig a KEK-ben (kupagyőztesek Európa-kupája) a döntőig menetelt, ahol Dinamo Kijev állította meg.
Kocsis Sándor 1948–1949-es bajnoki címért kapott FTC-s emlékpajzsa. (Fotó: Puskás Intézet)
Az FTC-ben számos legendás labdarúgó játszott. Többek között hazánk egyetlen aranylabdása, az 1967-es győztes, Albert Flórián; az Aranycsapatból Kocsis Sándor, akit 1950-ben a kommunista államhatalom a Budapest Honvédhoz kényszerített; a gólrekorder Deák „Bamba” Ferenc, aki 1949-ben 59 találattal volt magyar gólkirály – ezzel ő az FTC legeredményesebb gólkirálya. Sőt rövid ideig még Puskás Ferenc is volt ferencvárosi kölcsönjátékos 1947-ben.
(A borítóképen a Ferencvárosi TC csapata 1924–1925-ös szezonban.)