A portugálok „Fekete Párduca”

2023-01-25

81 éve született a labdarúgás történetek egyik legjobb játékosa, Eusébio.

Eusébio 1942. január 25-én született az akkor még portugál gyarmat Mozambik fővárosában, Lourenco Marquesben. A legendás támadó Guttmann Béla jóvoltából került Európába és szerződött 1961-ben a Benficához. A lisszaboni gárdát 1975-ig erősítette, a klubbal 11-szer volt portugál bajnok, 7-szer bizonyult portugál gólkirálynak, 5-ször hódította el a portugál kupát, valamint egyszer nyert Bajnokcsapatok Európa-kupáját (BEK-et).

Az 1962-es BEK-döntő, Benfica – Real Madrid (5–3) műsorfüzete. (Fotó: Puskás Intézet)

1962-ben Eusébio a Puskás Ferencce felálló Real Madrid ellen hódította el a BEK-serleget. Az amszterdami döntő szünetében Puskás Ferenc mesterhármasával még a spanyolok vezettek, de Eusébio duplájának is köszönhetően fordított, s 5–3-ra győzött Guttman Béla együttese.

Puskás Ferenc és Eusébio karikatúrája az 1962-es BEK-döntő műsörfüzetében. (Fotó: Puskás Intézet)

1963-ban Eusébiót és Puskást is meghívták a világválogatottba, az Angol Labdarúgó-szövetség (FA) megalakulásának 100. évfordulójára rendezett gálamérkőzésre. A Wembley Stadionban a magyar klasszis Eusébio helyére állt be csereként. A találkozót 2–1-re az angol csapat nyerte.

Eusébio és Puskás Ferenc (a harmadik sorban balról a negyedik és őtödik) a világválogatott tagjaival. (Fotó: Puskás Intézet)

Eusébio csodálatos pályafutása során nyert Aranylabdát (1965-ben), háromszor volt a BEK-sorozat gólkirálya (1965-ben, 1966-ban és 1968-ban), illetve kétszer érdemelte ki gólteljesítményével az európai Aranycipőt (1968-ban és 1973-ban). A portugál válogatottban 1961 és 1971 között 64 meccsen 41 gólt szerzett. Az 1966-os világbajnokságon bronzérmet nyert, illetve ő volt a torna gólkirálya 9 találattal. A legendás portugál 71 éves korában, 2014-ben hunyt el.

(Borítókép: Eusébióra két angol rendőr vigyáz.)