Mindent bele!

2024-06-22

A magyar labdarúgó-válogatott vasárnap 21 órakor Skóciával játssza a 2024-es Európa-bajnokságon az utolsó csoportmérkőzését. Relikviáinkkal felidézzük a két válogatott futballmúltját.

Magyarország a németországi kontinenstornán először Svájctól szenvedett 3–1-es vereséget, majd a házigazdáktól kapott ki 2–0-ra. Így a magyar válogatottnak mindenképpen győznie kell vasárnap este Skócia ellen a továbbjutáshoz (lehetséges, ez is kevés lesz). Ellenfelünk 5–1-es vereséggel kezdett Németország ellen, ezt követően pedig 1–1-es döntetlen ért el Svájccal. Magyarország és Skócia eddig 9 barátságos mérkőzésen ütközött meg, a vasárnap esti tehát az első tétmérkőzés lesz a csapatok között. A 9 meccsen 4 magyar győzelem, 2 döntetlen és 3 skót siker született, a 18–14 a javunkra.

Az 1954. december 8-i Skócia–Magyarország barátságos mérkőzés füzete (fotó: Puskás Intézet)

Belépőjegy az 1954. december 8-i Skócia–Magyarország barátságos mérkőzésre (fotó: Puskás Intézet)

A két együttes először 1938. december 7-én találkozott Glasgowban. A mérkőzést a hazaiak nyerték 3–1-re, a magyarok közül Sárosi György tizenegyesből csupán szépíteni tudott. Majdnem napra pontosan tizenhat évvel később ismét skót fővárosban játszottak egymással a csapatok. 1954. december 8-án kb. 113 ezer néző előtt megszületett az első magyar győzelem, miután Bozsik József, Hidegkuti Nándor, Sándor Károly és Kocsis Sándor góljainak köszönhetően 4–2-re győzött az Aranycsapat. Érdekesség, hogy a találkozót a „6–3 játékvezetője”, a holland Leo Horn dirigálta.

Az 1955. május 29-i Magyarország–Skócia barátságos mérkőzés füzete (fotó: Puskás Intézet)

Hidegkuti Nándor (jobbra) az 1955. május 29-i Magyarország–Skócia barátságos mérkőzésen (fotó: Puskás Intézet)

Az ötvennégyes győzelem után a „visszavágóra”, vagyis az első magyarországi összecsapásra 1955. május 29-én került sor a Népstadionban 100 ezer szurkoló előtt. Skócia az első félidőt követően Gordon Smith találatával vezetett, de a második játékrészben Hidegkuti (a gól pillanata a borítóképen), Kocsis és Fenyvesi Máté pontos befejezéseivel 3–1-re nyert Magyarország.

A skót csapatzászló az 1955. május 29-i Magyarország–Skócia barátságos mérkőzésről (fotó: Puskás Intézet/Puskás-hagyaték)

1958. május 7-én született meg az első döntetlen Magyarország és Skócia között. A glasgow-i meccsen Jackie Mudie góljára Fenyvesi válaszolt, s így 1–1-re végeztek a felek. Két évvel később a párcharc leggólgazdagabb mérkőzésén a Népstadionban 3–3-as döntetlen született. Sándor Károly góljával még előnybe került a magyar csapat, de a vendégek a 69. percben már 3–1-re vezettek, majd a 72. percben Göröcs János, a 90. percben pedig Tichy Lajos iratkozott fel az eredményjelzőre.

Belépőjegy az 1958. május 7-i Skócia–Magyarország barátságos mérkőzésre (fotó: Puskás Intézet)

Menükártya az 1958. május 7-i Skócia–Magyarország barátságos mérkőzés utáni vacsoráról (fotók: Puskás Intézet)

Ezután ritkábban találkoztak a válogatottak. 1980-ban a Népstadionban Magyarország győzött 3–1-re, 1987-ben Skócia nyert 2–0-re a Hampden Parkban, 2004-ben pedig Huszti Szabolcs duplájával diadalmaskodott ugyanitt a magyar válogatott. A két gárda legutóbb a Groupama Arénában játszott egymással, a budapesti meccsen Matt Phillips góljával 1–0-ra győztek a skótok.

(Borítókép: Hidegkuti Nándor egyenlít Skócia ellen az 1955. május 29-i barátságos mérkőzésen a Népstadionban.)