Szőke Istvánra emlékezünk

2023-02-13

Ma lenne 76 éves a Ferencvárosi TC kétszeres magyar bajnoka.

Szőke István 1947. február 13-án született Budapesten. A ferencvárosi nevelésű játékos 1965-ben, 18 évesen mutatkozott be az élvonalban. A zöld-fehéreket 1974-ig szolgálta. A klubbal kétszer volt bajnok és kétszer nyert kupát . Az FTC-vel 1967-1968-as szezonban döntőig jutott a Vásárvárosok kupájában, majd  négy évvel később a négy közé jutott az UEFA-kupában. Szőke István 191 bajnoki mérkőzésen 71 gólt szerzett a Fradiban. A klub örökös bajnokának 1974-ben választották meg.

Az 1970–1971-es Vásárvárosok kupája 1. forduló, 1. mérkőzés, Liverpool – FTC (1–0), programfüzet. (Fotó: Puskás Intézet)

Szőke István a magyar labdarúgó-válogatott felszerelését 1969-től 1973-ig 13 alkalommal öltötte magára. A nemzeti csapatban háromszor volt eredményes. Az 1972-es Európa-bajnoki selejtezők során kétszer vette be Románia kapuját, a bukaresti visszavágón volt eredményes, a majd a mindent eldöntő harmadik mérkőzésen ő szerezte hazánk gólját a 87. percben, így válogatottunk 2–1-re győzött, s kijutott az Európa-bajnokságra. Szőke tagja volt a kontinenstornán negyedik helyen végző csapatnak.

Az 1969. május 25-i Magyarország – Csehszlovákia (2–0) világbajnoki selejtező műsorfüzete. Ezen a mérkőzésen mutatkozott be válogatottban Szőke István. (Fotó: Puskás Intézet)

Szőke István pályafutása végén a Volán SC-ben játszott, majd visszavonulását követően két évig az egyesületnél volt edző. A Fradi kiváló támadója nem sokkal 75. születésnapja után, tavaly júniusban hagyott itt minket.

NÉVJEGY: SZŐKE ISTVÁN

Született: 1947. február 13., Budapest

Elhunyt: 2022. június 1., Budapest

Posztja: jobbszélső

Válogatottság/gól: 13/3 (1969–1973)

Klubjai játékosként: Ferencvárosi TC (1959–1974), Volán SC (1975–1976)

Kiemelkedő eredményei játékosként: 2-szeres magyar bajnok (1967, 1968), 2-szeres magyar Kupa-győztes (1972, 1974), Vásárvárosok kupája-döntős (1968), UEFA-kupa-elődöntős (1972), Európa-bajnoki 4. (1972)

(Borítókép: Szőke István az 1971–72-es UEFA-kupa elödöntő, 2. mérkőzés Wolverhampton Wanderers FC – Ferencvárosi TC /1–0/, programfüzetében.)